Braucot ar atļauto ātrumu, ietaupīsi?

Atļautais ātrums – uz lielceļa, pilsētā, apdzīvotās vietās un ārpus tām. Vai vienmēr jāievēro uz balta vai zila fona attēlotie cipari? Vai iekļaušanās plūsmā, pārkāpjot atļauto virzības tempu, vai izvairīšanās no incidenta, apdzenot citus ar pārsniegtu ātrumu, ir pieļaujama rīcība? Ko ietaupīsi vairāk – naudu, izvairoties no soda maksāšanas pirmajā gadījumā, vai laiku otrajā? Vajadzētu iesaistīt pētījumu aģentūru un statistikas ekspertus, lai tiktu pie maksimāli aptverošākās atbildes.

Es braucu pārsvarā ar atļauto ātrumu. Ticu un jūtu, ka tādējādi ietaupu savus nervus un emocijas, kas būtu jātērē, saskaroties ar tiesībsargājošām instancēm. Kaut gan pirms pāris gadiem mani pārņēma atklāsme, ka aiz visa (domāts – aiz visa esošā) stāv cilvēks, tik un tā vēlos saglabāt savas dzīves cilvēcīgās dimensijas paredzamību. No otras puses raugoties, komunikācija neierastos apstākļos veicina domas dažādību, līdz ar to varētu uzskatīt, ka tā uzlabo prāta spējas. Vai tādēļ apzināti pārkāpt ātrumu? Apsolu par šo tēmu padomāt;).

Likumu ievērošana vai neievērošana no dažādiem skatpunktiem var parādīties atšķirīgās gaismās. Piemēram, sabiedrības normas bieži vien ir stiprākas, kā mums varētu šķist; tās krietni spēj ietekmēt indivīda sirdsapziņu. Līdz ar to ievērot likumu, it kā kļūst vieglāk, ja tā pildīšanu akceptē arī šīs jūtas. Ja par pārkāpumu jāmaksā papildu ar sirdsapziņas pārmetumiem, tad viennozīmīgi, braucot ar atļauto ātrumu, ietaupās laiks, kas būtu jāvelta iekšējās morāles kodeksa lasīšanai, attaisnojot savu (nepareizo) rīcību. Varētu iebilst: kamēr nepamēģināsi, nezināsi (in order to get rid of the temptation you’ve got to yield to it). Daudzus aizkavē reālie likuma draudi un brīdinājumi par to, kas notiks ar pārkāpēju. Taču ne visu sirdsapziņa pašu pārdomām ir tik pieejama. To bieži aizēno problēmas darbā, ģimenē, citās attiecībās. Kad sakārtota apkārtējā dzīve, tad visi sīkumi, kas saistās ar efektīvāku (laimīgāku) dzīvošanu, ir kārtojami tieši šeit un tagad. Izvēlēties vajadzīgo rīcību var ātri, precīzi, veiksmīgi.

Ko darīt, ja domāšana nerisinās tik raiti, kā gribētos? Atliek braukt ar atļauto ātrumu un pakļauties citu izdomātiem noteikumiem, un tas tomēr nav peļami. Likumi garantē kārtību, drošību un ar šiem līdzekļiem satur mūsu kopienu. Galu galā brīvību bez likuma arī nevarētu izbaudīt. Dzirdu iebildes, ka tas ir garlaicīgi – ievērot likumus. Bet dzīves kvalitāti noteikti var uzlabot arī citos veidos, ne tikai esot dumpiniekiem. Piemērs – braukšana. Kad auto vadīšanas māka ir apgūta, vadība un kontrole pār automašīnu pārvēršas par ierastu, gandrīz automātisku darbību. To vislabāk saprast, sniedzot līdzību ar kruīza kontroles mehānismiem, īpaši, ja braucam pa maģistrāli. Noregulējot auto uz konstantu vajadzīgo ātrumu, parādās laiks – tai pašai domāšanai. Ir cilvēki, kas pie stūres pārdomā dienas darbu plānu vai – mājupceļā – analizē padarīto. Pretējā virzienā: lai atslābinātu prātu, piemēram, vajadzības gadījumā neļaujot tam darboties destruktīvi, var veikt vienkāršas meditācijas, vērojot domu plūsmu, no kuras nav jāizvēlas neviena doma, bet jāatlaiž gan patīkamais, gan nepatīkamais.

Kāpēc nonācām pie domāšanas metodēm? Tāpēc, ka doma veido gan darbības izejas punktu, gan gala pieturu. Ir vēlmes, bet, lai tās īstenotu, jāatrod patiesais mērķis un stratēģija ceļā uz to. Vēloties dzīvot, piemēram, brīvu un laimīgu dzīvi, jāzina, ka nedrīkst ierobežot citu cilvēku brīvības. Ja tās paredz pakļaušanos rakstītiem likumiem (teiksiet – kas tā par brīvību…), pat brīvi interpretējot tos, jāciena šāda izvēle. Jāiet uz savu kā caur sidraba birzi, kurā ne zariņu nenolauž.

Advertisements

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s